pánvové dno

Panva

9.6.2023

4 min. čítania

Panvové dno: Čo o ňom treba vedieť?

Panvové dno je termín označujúci skupinu svalov, ktoré uzatvárajú panvu zdola. Ak by sme telo prirovnali k plechovke, viečko by mohla byť bránica, steny (valec) by boli brušné svaly s rebrami a dnom plechovky by bolo práve panvové dno.
Ich vlákna majú rôzny priebeh. Niektoré idú predozadne, ďalšie priečne, iné majú kruhový tvar (zvierače).

Funkcie panvového dna

Svaly panvového dna pracujú ako podporné štruktúry orgánov panvy. Udržujú ich na mieste a zabraňujú, aby boli vytlačené von pri záťaži. Ďalej sa podieľajú na udržiavaní močovej a fekálnej kontinencie (pri močení a vyprázdňovaní sú relaxované). Sú neoddeliteľnou súčasťou hlbokého stabilizačného systému chrbtice (core, stred tela), pomáhajú pri pôrode a majú tiež sexuálnu funkciu. Je dôležité povedať, že svaly panvového dna tvoria priečne pruhované svalové vlákna, čo znamená, že sú vôľou ovládané a ovládateľné.

Problémy spôsobuje slabé, ale aj hypertonické (stuhnuté) panvové dno.

Rizikové faktory

Rizikovými faktormi pre slabé panvové dno sú tehotenstvo a pôrod, menopauza, namáhavé vyprázdňovanie (spojené so zápchou), dlhodobý kašeľ, operácie v oblasti panvy a rádioterapia, dvíhanie ťažkých váh, telesná hmotnosť, vek.
Medzi rizikové faktory pre vznik hypertonického panvového dna patria nadmerné cvičenie, časté zadržiavanie moču/stolice, dlhodobý strach, stres a úzkosť, znásilnenie či iná trauma. 
Prejavov dysfunkcie panvového dna je mnoho, najčastejšie je to inkontinencia (moču, stolice), prolaps orgánov, bolestivá menštruácia, bolesť v panve, bolestivý pohlavný styk, neschopnosť počať dieťa.
Problémy s panvovým dnom majú aj muži, hoci sa častejšie týkajú žien z dôvodu zaťaženia organizmu tehotenstvom a pôrodom, výrazných a častých hormonálnych zmien v priebehu celého života.

Dobre fungujúce panvové dno:

  • zlepšuje kontrolu moču a stolice
  • znižuje riziko prolapsu
  • pomáha zotaveniu ženám po pôrode a gynekologických operáciách
  • pomáha zotaveniu mužom po operáciách prostaty
  • zvyšuje sexuálne prežívanie pri pohlavnom styku
  • zvyšuje kvalitu života a sebavedomie jedinca

Posilovanie panvového dna. Áno či nie?

To záleží od toho, aký problém s panvovým dnom máte. Avšak na správne určenie si nie vždy budete stačiť sami. Rovnaké príznaky môžu sprevádzať slabé aj hypertonické panvové dno.
Slabé panvové dno je vhodné a dôležité posilovať. Avšak pri posilovaní hypertonického panvového dna by ste si viac ublížili ako pomohli. Efektívne ošetrenie hypertonického panvového dna spočíva v kvalitnej relaxácií a následnom tréningu aktivácie v intenzite adekvátnej zaťaženiu.

Zdravému panvovému dnu primerané posilovanie pomáha. Môže sa cvičiť izolovane alebo pri cvičení celého tela, kde k jeho aktivácií dochádza automaticky.

Prevencia pre udržanie zdravého panvového dna

Skvelou prevenciou je nepochybne zdravý životný štýl. Pravidelný pohyb, primeraná telesná hmotnosť, vyvážená strava, redukcia stresu, kvalitná psychohygiena a duševné zdravie sú základnými predpokladmi nielen prevencie, ale aj cielenej terapie poruchy panvového dna.

Problematika panvového dna je dosť intímna záležitosť a pre mnohých z nás je ťažké o nej hovoriť s cudzím človekom – lekárom či fyzioterapeutom. Napriek tomu vás povzbudzujem, aby ste sa problémy v tejto oblasti nesnažili znášať, ale aby ste ich s odvahou riešili. Hľadajte odborníka, s ktorým si sadnete a budete sa cítiť dobre. Pri panvovom dne je to veľmi dôležitý predpoklad úspešnej terapie a vašej spokojnosti.

Autor: Karolína Valach Predáčová